Как да снимаме движение с ниска скорост на затвора

 

"Без движение животът е само летаргичен сън"   Жан-Жак Русо

" Битието е движение" Плутарх

 

Целият ни живот преминава в движение и всичко около нас се движи. Покоят е относително понятие, често плод на илюзия, мираж, зависещ от гледната точка. Ние си мислим, че камъкът до нас не се движи, но той е част от земята, а тя обикаля около слънцето...

Движението и промяната ни карат да се чувстваме живи, възбуждат нашите  емоции и стремежи,  инспирират желанието ни за развитие. Колкото по-бързо се движи водата в потока, толкова е по-бистра тя. Когато спре, се превръща в блато.

Движението и промяната са обект на десетки хиляди философски размисли от древността до днешни дни , а проблемът с невъзможостта да бъде спрян мига, винаги е измъчвал хората.  "О миг поспри ! Ти си тъй прекрасен ! " , възкликва Гьоте чрез героя си Фауст . " Текат минути, часове и дни, в безспирен бяг безследно отлетели" , пеят Пинк Флойд.... Всеки от нас е мечтал да спре мига, но за съжаление никой все още не е успял. Единственият начин, може би е запечатването му от  фотографско изображение върху светлочувствителния материал на нашата камера.

Улавянето на движещи се обекти в един статичен кадър е предизвикателство, подобно на това да бъде предадено усещане за тримерно пространство върху двумерен лист хартия. Т.е. трябва да си послужим с някакъв вид илюзия, зрителна измама или психологическо внушение. В три поредни статии ще анализирам различните методи за  постигането на този ефект.

1. Заснемане на движение с ниска скорост на затвора чрез проследяване.

При този популярен метод, целта е да получим комбинация от подвижни и неподвижни обекти в кадъра, така че да се създаде чувство за движение. Движещият се обект трябва да е рязък, а фонът да е размазан. По този начин зрителят "усеща" скоростта и илюзията за движение е силна. Приложим е само ако обектът се движи успоредно спрямо фотоапарата. Няма как да приложите този метод ако движението е срещу вас. Също така е добре фонът да е отчетлив и контрастен, изпълнен с различни обекти - дървета, сгради и т.н. . Синьо небе или едноцветна стена не са добър фон за подобен род снимки.

За тази цел трябва да снимаме с относително ниска скорост на затвора - при бавни движения ( ходещ човек, много бавно движещ се велосипед или кола ) скоростта може да бъде 1/15-1/20сек. Трябва да сме застанали стабилно и да движим фотоапарата успоредно на движещия се обект. При толкова ниска скорост на затвора, е важно камерата да не трепери и да няма отклонения по вертикала, също така да не избързва или изостава от основния обект. В противен случай ще размажем цялата сцена и ще изгубим контраста между рязко очертания обект на движение и фона. При по-високи скорости на движение - лека кола, влак и т.н., скоростта на затвора , може също да бъде по-висока ( по-кратко време за експониране )  1/40 - 1/50 и дори 1/100сек. Добре е да се отбележи, че понятието "Скорост на затвора " е фотографски жаргон. По-правилно е да се каже "Време на експониране". 1/40сек е отрязък от време. Колкото е по-висока скоростта на затвора  или късо времето за експониране, толкова движението ще е по-слабо изразено, тъй като фонът ще е по-малко размазан. Ниската скорост на затвора ( дългото време за експониране ) засилва ефекта, но и увеличава брака. В тази връзка е добре да се правят по няколко кадъра в серия, за да се избере най-сполучливият.

Подходящи настройки на камерата: Режим приоритет на скоростта с ауто ISO  ( S - speed при Nikon, Olympus,Panasonic, Fuji и Sony, Tv - Time value при Canon, Pentax и др. )  . Вие избирате скорoстта на затвора, камерата избира сама бленда и ИСО.

 

Следват няколко примера :

Camera Sony A99, 24-70/2.8 , S1/15, F11, 100ISO

Движението на каретата беше сравнително бавно и въпреки, че нямах време за повторения, рискувах с ниска скорост на затвора. Успях да направя само два кадъра като и двата се оказаха сполучливи.

 

Camera Sony A900, 70-200/2.8 , S1/13, F11, 1600ISO

За разлика от постъпателното и предвидимо движение на лека кола, мотоциклет или друго превозно средство, снимането на балет с проследяване на движението е много трудно. Движенията са бързи , често непредвидими и  не само по хоризонтала. Налага се да бъдат направени десетки кадри, за да се получат 1-2 добри. За мен лично си струва, заради импресионистчното и почти магично усещане ...В конкретния случай фонът е черен, но двете фигури зад основната, движещи се с различна скорост, създават контраст.

 

Camera Sony A7Rmk3, 28/2 , S1/40, F11, 100ISO

Тук движението на колата е по-бързо и съответно скоростта на затвора е по-висока. Има риск от размазване на хората, тъй като те се движат отделно в самата кола . Серията от снимки позволява да се избере най-сполучливия т кадър

 

Camera Sony A7mk3, 24-70/2.8 , S1/25, F13, 100ISO

Снимка от горна гледна точка при движение в дъга. Сложна ситуация, която изиква много прецизно водене . Задният фон е отдалечен от движещата се кола. Т.е. относителната ъглова скорост на движение на камерата спрямо него ще бъде ниска. При близък фон е обратното и ефектът е много по-силен. За да се предаде ясно усещането за движение, времето за експониране трябва да е оптимално дълго ( ниска скорост на затвора ) . В случая 1/25 е компромис. При по-висока скорост на затвора ( кратко време за експониране )  ще получа по-рязка кола и почти никакво размазване на задния план . При по-ниска скорост фонът ще се размаже добре от движението на камерата, но рискът да нямам рязък кадър с колата е голям, а не е възможно повторение.

 

Camera Sony A7mk3, 28/2 , S1/30, F11, 250ISO

Ниската гледна точка в комбинация с дърветата отзад, създава интересен калейдоскопичен ефект. Оранжевият автобус засилва цветния контраст

 

Camera Sony A99mk2, 24-70/2.8 , S1/30, F5, 100ISO

Колите се движеха между малки села в Австрия, времето беше дъждовно и полето, през което минаваше междуселският път не предлагаше добър фон, който би подчертал движението . За да направя този кадър, трябваше да изпреваря колоната, да се отдалеча и да намеря място със сгради в задния план, които биха създали контраст. Отражението в мокрия асфалт допълнително засили динамиката.  Цялата сцена и процеса на заснемане можете да видите тук от 1:20 до 2:20 : https://youtu.be/0AUA1hJP1Ng

 

Camera Sony A99mk2, 24-70/2.8 , S-1/30sec, F8, 100ISO

В този случай се получава интересна комбинация от размазване в предния и задния план . Черно - бялата визия подчертава графичния контраст между голите дървета, които сякаш протягат клони, за да уловят  бялата кола .

 

Tова е един труден кадър, защото движението на хората е много бавно. Наложи се да снимам с изключително ниска скорост 1/5сек, за да пресъздам усещането за движение.

 

Camera Sony A7mk3, 24-70/2.8 , S-1/30sec, F5.6, 160ISO

Отново снимка на движение със следене на човек. За разлика от постъпателното и плавно движение на колите, в случаите, когато се снимат ходещи хора, има движение и по вертикала, което често води до несполучливи кадри

 

Следващата серия от снимки е направена по време вечерна разходка в Генуа. Камерата е Sony A7Rmk3, обективът Sony 28/2 . Приоритет на скорост 1/20-1/30сек с Auto ISO. Целта ми беше да пресъздам типичната италианска атмосфера с бързите малки мотопеди, префучаващи всяка секунда край мен .

 

Втора част :   "Заснемане на движение с ниска скорост на затвора и неподвижна камера"

Трета част  :   "Замразяване на движение с висока скорост на затвора"

За всякакви въпроси и съвети може да ми пишете на ЛС тук : https://www.facebook.com/bonibonev/