Заснемане на движение с висока скорост на затвора

 

Една от най-големите грешки, присъща за начинаещите ( а понякога и за доста "напреднали" ) фотографи, е неподходящата скорост на затвора за конкретна ситуация. Много често обектите в снимката са размазани и хората си мислят, че причината е  "липса на фокус" . Забелязал съм, че тази грешка допускат дори фотографи, снимащи комерсиално, което не би трябвало да се случва . Всъщност често неприятното размазване е поради ниска скорост на затвора, комбинирана с движение на обекта или нестабилност на камерата.

В предишните две статии : "Следене на движение с ниска скорост на затвора" и "Заснемане на движение с ниска скорост на затвора и неподвижна камера", разгледахме случаи, при които пресъздаваме ефект на движение в статичен кадър, използвайки дълго време на експониране. Сега ще се спра на ситуации, при които използваме много къси времена на експониране ( висока скорост на затвора ) , така че да получим ефект на "замразяване на движението"

Да уловиш мига е една от основните цели на всеки репортажен фотограф. Спирането на времето в отрязък от 1/1000 сек може да бъде изключително силно изразно средство, защото зрителят наблюдава времева дисекция на реалността, която в живота често няма как да види. В същото време това може да бъде и  манипулация, тъй като от времевата крива се вадят дискретни стойности с ниска честота на дискретизация, които не е задължително да описват точно случващото се:)  Скоро моя клиентка от Австрия ми каза " По време на църковната церемония на вашите фотографии аз виждам много щастливи лица, а във видеото ги няма, защо е така"  . Обясних и че аз като фотограф улавям дори мимолетните усмивки по лицата на хората, а тя като зрител може да гледа дълго  всяко усмихнато лице и остава с впечатление, че те са били такива през цялото време, което всъщност не е вярно. Хората по време на церемонията са сериозни като цяло и тези мимолетни усмивки са незабележими във видеото. За да се получи подобно внушение, видео камерата трябва да се задържи поне няколко секунди върху усмихнато лице, докато фотоапаратът може го постигне и за 1/100 от секундата.

"Улавянето на решаващият момент", дефинирано от Анри Картие Бресон е понятие , което съдържа в себе си смисъла на съвременния репортаж. Да създам кратък разказ в един кадър, без нужда от много пояснения, е било винаги предизвикателство за мен.  В тоя аспект замразяването на емоционални моменти в движение е основен похват в начина ми на снимане.

Не всички движещи се обекти обаче могат да бъдат представени по този начин убедително. Ако замразим с 1/1000 от секундата минаваща покрай нас кола, зрителят няма как да разбере дали тя се движи или е паркирана до тротоара, тъй като тя стои стабилно на 4-те си колела. В тоя случай е по-добре да използваме "panning" . В същото време това не важи с такава сила за мотоциклет, там подсъзнателно усещаме движението, защото знаем, че мотоциклетът няма как да стои неподвижно на две гуми.

За да получим качествено замразяване на движение е необходимо времето за експониране да е кратко. Колкото по-кратко е то, толкова по-рязка и неразмазана ще е снимката. При 1/50 сек бързо движещ се обект ще измине определено разстояние и при увеличение контурите му ще са неясни. В същото време при 1/500 сек, това разстояние ще е 10 пъти по-малко, т.е. снимката ще е много по-остра и детайлна. Времето за експониране ( скорост на затвора ) зависи от няколко неща:

1. От интезитета на наличната светлина . Колкото повече е светлината, толкова за по-кратко можем да я пропуснем през затвора, за да получим правилно експонирано изображение . Ако светлината е недостатъчна можем да използваме допълнителен източник на осветление или фотографска светкавица с много къс импулс.

2. От светлосилата на обектива. Колкото е по-светлосилен обектива, толкова повече светлина пропуска и толкова по-кратко време за експониране може да се използва. Светлосилата на обектива ( т.нар. бленда ) зависи от работния отвор ( право пропорционално )  и от фокусното разстояние на обектива ( обратно пропорционално ) . Голям работен отвор - повече светлина, дълго фокусно разстояние - по-малко светлина. Голям прозорец - повече светлина и съответно,  колкото по-голямо е разстоянието между вас и прозореца, толкова по-слабо ще сте осветен.  Светлосилата на обектива е равна на диаметъра на работния отвор, разделен на фокусното разстояние на обектива. При диаметър 50мм и фокусно разстояние 100мм ще имате светлосила 1:2 или както казваме на фотографски жаргон - бленда 2. . При диаметър 50мм и фокусно разстояние 200мм ще имаме светлосила 1:4 ( бленда 4 ) . При удвояване на разстоянието , интензитета на светлината пада 4 пъти. Поради тази причина обектив с бленда 1:2 пропуска 4 пъти повече светлина от обектив с бленда 1:4.  Т.е. ако при бленда 1:2 имате скорост 1/200сек и можете да замразите успешно не много бързо движение, при бленда 1:4 скоростта на затвора ще бъде 1/50сек и почти сигурно снимката ще се размаже.  Т.е. светлосилният обектив ви позволява да замразите движение по-качествено, особено ако наличната светлина не е достатъчна.

3. От чувствителността  ( ISO ) на камерата ( сензора ) . В миналото фотографските материали са били с много ниска чувствителност и не е имало начин да бъде "замразен" момента. Дори за обикновен портрет се е налагало човек да стои няколко секудни абсолютно неподвижен като често главата му е била фиксирана със специални шини за стола отзад. Съвременните камери имат много висока чувствителност и позволяват да снимаме с кратко време за експониране дори и при много ниска осветеност. 

Какви настройки да използваме : Можем да снимаме във всички режими , но е важно условието скоростта на затвора да бъде висока. При някои фотоапарати може да се зададе т.нар. "праг на скоростта при ауто ИСО" . Това е полезна функция. Задаваме стойност, под която скоростта на затвора не трябва да пада и софтуерът на камерата настройва чувствителността спрямо всички останали параметри, така че да бъде спазен  този минимален праг. Ако снимаме спорт, бихме могли да вдигнем прага на 1/1000 sec, а ако снимаме портрет на 1/100 sec. Често използвам тази функция в комбинация с приоритет на  блендата "А" . Разбира се бихме могли да използваме и изцяло ръчен режим "М", или приоритет на скоростта "S" ( Tv) , задавайки точни стойности на скоростта

Eто и различни примери, подкрепени с анализ :

 

Camera Sony A7rmk3 , 28/2 , S-1/40sec , F2.5, 10 000 ISO

Скоростта на затвора не е много висока, тъй като осветеността е ниска. Исото е 10 000, преценил съм че над тази стойност  вече качеството на картината няма да е задоволително. В същото време 1/40 сек е време, което дава възможност на фойерверките да изминат някакво разстояние и да оставят следи. При по-висока скорост щяха да са просто малки точки.

 

Camera Nikon D3 , 70-300/5.6VR , S-1/640, F5.6, 2500 ISO

Снимам с теле обектив на 300мм от далече, тъй като колата се движи бързо срещу мен. При скорост на затвора 1/640 сек мога да замразя качествено движението на колата, така че да няма размазване, дори и при голямо увеличение. Както виждате , блендата е 5.6, светлината, стигаща до матрицата е сравнително малко и затова се налага да вдигна чувствителността до 2500ИСО. Ако имах обектив с бленда 2.8 , бих могъл да използвам чуствителност около 600ISO

 

Camera Nikon D100 , 24-120/5.6VR , S-1/250, F5.6, 400 ISO

Скоростта на затвора от 1/250сек не стига, за да замрази бързото движение на крилата на гълъба, но за всичко останало е достатъчна.

 

Camera Canon EOS 1Dxmk2 , 24-105/4 IS , S-1/250, F4, 100 ISO

Тази снимка ме хвана неподготвен. Правех сватбена сесия и бях поставил праг на скоростта 1/250сек . За част от секундата видях как гълъбът минава, вдигнах камерата и го улових в полет точно пред младоженците. За щастие размазни са само крилата му. Вероятно ако имах време, бих вдигнал скоростта на затвора двойно, тъй като имам достатчно толеранс по отношение на ISO -то. Куриозно в случая е, че фамилията на булката е Гълъбова.

 

Camera Sony RX 10mk4 , S-1/500, F4, 200 ISO

Този кадър е направен с ултразум камера , обективът има приравнено фокусно разстояние 600мм. 1/500сек е достатъчна, за да уловя ясно щъркела в полет.

 

Camera Sony RX 10mk4 , S-1/500, F4, 200 ISO

Снимка подобна на горната. Силният контраст подчертава самолета и следата му.

 

Camera Sony RX 10mk4 , S-1/400, F4, 100 ISO

 

 

Camera Sony A99mk2 , 24-70/2.8 , S-1/1250, F2.8, 100 ISO

Движещата се сянка може да бъде нещо необичайно и различно . Снимката е направена по време на мой семинар за различна гледна точка и визия.

 

Camera Sony A99 , 135/1.8 , S-1/2000, F1.8, 100 ISO

В движение хората са винаги по-емоционални. Контражурната светлина и дългите сенки засилват емоцията. Използван е следящ АФ, тъй като движението е срещу мен.

 

Camera Sony A900 , 135/1.8 , S-1/500sec , F1.8, 100 ISO

При заснемането на този кадър, направих серия от 3-4 снимки . Целта ми беше да уловя в синхрон младоженците  в предния план и възрастната двойка в задния.

 

Camera Sony A900 , 135/1.8 , S-1/400sec , F2.5, 100 ISO

Дъждът и емоцията на младоженците влезнаха във визуален и смислов контраст. При по-ниска скорост на затвора, капките дъжд щяха да са силно изразени като продълговати линии, но рискувах фигурите да се размажат от движението , поради тази причина избрах 1/400 сек.

 

Camera Sony A7mk3 , 24-70/2.8 , S-1/320 sec , F3.2, 6400 ISO

Високата скорост на затвора, позволява да уловя емоционалният момент , а летящите парчета от питката  придават по-силен документален заряд на кадъра.

 

Camera Panasonic G9 ,  S-1/400sec , F3.9, 6400 ISO

 

Снимка : Марияна Бонева , Camera Sony RX 10mk4 , S-1/250, F3.5, 320 ISO

Уловен момент , който трудно ще бъде възприет по този начин, ако е заснет на видео. Точно тази 1/250 от секундата в която шампанското се разплисква и облива костюма на кума, заснет в близък план с теле обектив.

 

Camera Sony A7mk3 , 24-70/2.8 , S-1/1250sec , F4, 100 ISO

Този типичен сватбен обичай задължително трябва да бъде заснет с висока скорост на затвора. Серийната снимка е препоръчителна, за да изберем най-подходящия кадър.

 

Camera Sony A7mk3 , 24-70/2.8 , S-1/500sec , F4, 100 ISO

Отново емоционален сватбен момент, при който високата скорст на затвора е задължителна.

 

Camera Sony A99 , 16-35/2.8 , S-1/60, F22, 100 ISO

Направих тази снимка на затворена бленда, за да подчертая слънчевите лъчи. Поради тази причина, скоростта падна на 1/60сек, но все пак успях да уловя момента, в който детето скача с протегната ръка към сапунения балон. Грешка е , че не вдигнах ИСО-то поне на 400., тогава скоростта щеше да бъде 1/240сек. Въпреки, че детската фигура е леко размазана, снимката получи златен медал за уловен момент в конкурса на международната организация WPJA

 

Camera Sony A7mk3 , 24-70/2.8 , S-1/1000sec , F4, 100 ISO

Още един пример за 1/1000 от секундата, която няма как да видите ако не е запечатана с фотографска камера.

 

Camera Panasonic GH5 ,  S-1/1600sec , F3.2, 200 ISO

Долната снимка всъщност е кадър от 4К видео . Качеството е достатчъно високо за WEB и принт 20х30см. Разбира се, тук особеното е, че съм снимал умишлено с висока скорост като идеята ми е била да извадя снимки след това. Ако снимате видео , скоростта на затвора трябва да е по-ниска , за да са по-плавни движенията , в противен случай видеото ще е нервно и с насичане. При ниска скорост на затвора обаче , единичните кадри от видеото ще бъдат размазани.

 

Camera FujiFilm S5pro, 85/1.8 , S-1/500sec , F1.8, 100 ISO

 

Camera Panasonic GX8 ,  S-1/400sec , F16, 400 ISO

Ниска гледна точка, за да се усети "полетът" на детето, затворена бленда , за да изпъкнат слънчевите лъчи и висока скорост на затвора , за да бъде замразено движението.

 

Camera Sony A7mk3 , 16мм , S-1/250sec , F4, 1000 ISO

Завършвам с тази снимка, която е пример за моя грешка - илюстрация как дори 1/250сек не е достатъчно висока скорост.. Моментът е много забавен със случващото се в преден и заден план, но скоростта на затвора е ниска за качествено рязко изображение, тъй като и аз снимам в движение, а камерата е настабилна. Тук бих могъл да вдигна ИСО-то на 2000 и скоростта на 1/500сек и дори 4000ИСО с 1/1000сек

 

Очаквайте следваща част : "Заснемане на движение чрез използване на светкавици"

 

За всякакви въпроси и съвети може да ми пишете на ЛС тук : https://www.facebook.com/bonibonev/